Розробки уроків з математики
"Арифметична прогресія та її властивості" 9 клас
Тема уроку: Арифметична
прогресія, її властивості. Формула n – го члена.
Мета уроку: Ввести поняття
арифметичної прогресії, розглянути її властивості; вивести формулу
n-го члена та навчити учнів застосовувати її до розв’язування задач; розвивати
в учнів вміння відтворювати зміст вивчених понять, а також
використовувати їх для розв’язування задач, що передбачають виділення
арифметичної прогресії серед інших числових послідовностей, використання
властивостей арифметичної прогресії; розвивати прийоми розумової діяльності
(узагальнення, аналіз, синтез, порівняння); вміння аналізувати та зрозуміло
висловлювати власну думку; виховувати інтерес до предмету, вміння працювати у
групах, взаємовідповідальність, культуру математичного мовлення.
Обладнання: кросворд на визначення теми уроку, кольорові карточки для
усного рахунку та для самостійної роботи за рівнями.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань.
Хід уроку
І. Організаційний
момент.
Доброго дня! Сьогодні на уроці у нас гості: методист відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту
Лубенської райдержадміністрації Яловець
Віра Юріївна, директор школи Ауніна Оксана Василівна і заступник директора з
навчально-виховної роботи Торовик Світлана Миколаївна. Не хвилюйтеся, проводимо
звичайний урок.
ІІ. Актуалізація
опорних знань
Фронтальне опитування:
1. Як позначаються послідовності і їх члени?
2. Яка послідовність називається скінченною?
3. Яка послідовність називається нескінченною?
4. Які способи задавання послідовностей ви знаєте?
5. Що означає рекурентний спосіб завдання функції?
1. Як позначаються послідовності і їх члени?
2. Яка послідовність називається скінченною?
3. Яка послідовність називається нескінченною?
4. Які способи задавання послідовностей ви знаєте?
5. Що означає рекурентний спосіб завдання функції?
Усні вправи
Дано скінченну
послідовність: (хп): 3; 0; -3; -6; -9; -12.
Укажіть:
1) перший, третій,
шостий члени цієї послідовності;
2) чи є ця
послідовність зростаючою, спадною;
3) формулу її п-го
члена.
На попередньому уроці
ви отримали завдання: підготувати повідомлення про цікаві послідовності,
наприклад, про числа Фібоначчі. Слухаю вас.
III. Мотивація учбової
діяльності.
Тему сьогоднішнього уроку ми дізнаємось, розгадавши
кросворд.
По
горизонталі:
1. Як називається графік квадратичної функції?
2. Математичне твердження, справедливість якого доводять.
3. Упорядкована пара чисел, що задає положення точки на площині.
4. Наука, що виникла в далекій давнині у Вавилоні і єгипті, а учні починають її
вивчати з 7 класу.
5. Лінія па площині, що задається рівнянням y=kx+b.
6. Числовий проміжок.
7. Результат дії додавання.
8. Математичне твердження, прийняте без доказу.
9. Французький математик 16 століття. «батько» алгебри, юрист, розгадав шифр, який застосували іспанці у війні з французами, а нам допоміг у
швидкому розв'язуванні квадратних рівнянь.
1. Як називається графік квадратичної функції?
2. Математичне твердження, справедливість якого доводять.
3. Упорядкована пара чисел, що задає положення точки на площині.
4. Наука, що виникла в далекій давнині у Вавилоні і єгипті, а учні починають її
вивчати з 7 класу.
5. Лінія па площині, що задається рівнянням y=kx+b.
6. Числовий проміжок.
7. Результат дії додавання.
8. Математичне твердження, прийняте без доказу.
9. Французький математик 16 століття. «батько» алгебри, юрист, розгадав шифр, який застосували іспанці у війні з французами, а нам допоміг у
швидкому розв'язуванні квадратних рівнянь.
По вертикалі:
Тривалість року
наближено дорівнює 365 діб. Більш точне значення 365 ¼. Тому кожні 4 роки
накопичується похибка, що дорівнює 1 добі. Для урахування цієї похибки кожний
четвертий рік на 1 день більше від інших. Запишемо послідовність високосних
років, починаючи з 2000 року: 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, … Кожний наступний
член дорівнює попередньому члену, до якого додано одне й те саме число.
Що означають фрази?
«Частка пенсіонерів у
країні росте в арифметичній прогресії…»
«З
кожним наступним роком кількість військовослужбовців на контрактній основі зростає в арифметичній прогресії…».
Наша задача: вивчити
означення, дати назву та дослідити властивості таких послідовностей та їх
застосування.
ІV. Повідомлення теми
та мети уроку
Тема уроку –
арифметична прогресія. На цьому уроці ми дізнаємося, що таке арифметична прогресія,
як відрізнити арифметичну прогресію від інших послідовностей і навчимося розв’язувати задачі з використанням властивостей арифметичних послідовностей.
V. Викладення
нового матеріалу
Арифметичною
прогресією називається послідовність, кожний член якої, починаючи із другого,
дорівнює попередньому члену, до якого додається одне й те ж число. Це число
називається різницею арифметичної прогресії і
позначається d (d – початкова буква латинського
слова differentia – різниця).
Тоді арифметичну
прогресію можна задати рекурентною формулою:
аn+1 = an + d, звідки d = an+1 – an
Приклад 1: 1; 4; 10;
13; 16; 19; 22; …
У цій послідовності
кожний член, починаючи з другого, дорівнює попередньому, до якого додається
число 3, тобто d = 3.
Приклад 2: -2; -4;
-6; -8; -10;…
У цій послідовності
кожний член, починаючи з другого, дорівнює попередньому, до якого додається
число -2, тобто d = -2.
Наведіть свій приклад
арифметичної прогресії.
Формула n – го
члена арифметичної прогресії
Нехай перший член
арифметичної прогресії а1, d – різниця. Тоді використовуючи
означення арифметичної прогресії, напишіть перші п’ять членів арифметичної
прогресії. (учні працюють в парах, звірка коментовано)
а2 = а1 +
d;
а3 = а2 +
d = ( а1 + d ) + d = а1 + 2d;
а4 = а3 +
d = ( а1 + 2d ) + d = а1 + 3d;
а5 = а4 +
d = ( а1 + 3d ) + d = а1 + 4d.
Спробуйте записати
загальну формулу арифметичної прогресії.
аn = а1 +
( n -1 ) d – формула n – го члена
арифметичної прогресії.
Застосування
формули n – го члена для знаходження довільного її члена
Приклад: Знайти дев′ятий
член арифметичної прогресії ( аn ): 5; 4,2; 3,4; …
Розв’язання:
Маємо: а1 =
5. Знайдемо різницю прогресії: d = 4,2 – 5 = – 0,8. Тоді
а9 = а1 +8d,
а9 = 5 + ( – 0,8 ) ∙ 8 = – 1,4.
Завдання: Знайти десятий
член арифметичної прогресії: 1; 1,2; 1,4;…
Застосування
формули n – го члена для знаходження її першого члена
Приклад: Знайти перший
член арифметичної прогресії ( аn ), у якій d = – 4, а8 =
93.
Розв’язання:
Застосуємо формулу n –
го члена арифметичної прогресії для n = 8:
а8 = а1 +
7d і підставимо відомі значення: 93 = а1 + 7 ∙ ( – 4 ),
93 = а1 –
28,
а1 =
93 + 28,
а1 =
121.
Завдання: Знайти перший
член арифметичної прогресії, якщо її різниця дорівнює 0,5, а дев'ятий
член 12.
Застосування
формули n – го члена для знаходження різниці арифметичної
прогресії
Приклад: Знайти
різницю арифметичної прогресії ( аn ), у якій а1 =
14, а5 = 22.
Розв’язання:
Застосуємо формулу n –
го члена арифметичної прогресії для n = 5:
а5 = а1 +
d( n – 1 ) і підставимо відомі значення: 22 = 14 + d ∙ 4,
4d = 22 – 14,
4d = 8,
d = 2.
Завдання: Знайти різницю
арифметичної прогресії ( аn ): -13; -15; -17…
Завдання на випередження: На наступному уроці ми будемо вивчати тему «Сума n-перших членів арифметичної прогресії» і спробуємо самостійно вивести цю формулу. І як пропедевтика нової теми, така задача: Хтось продавав коня. Просив за нього 25 гривень. Купець, що побажав купити, обурився, що дорого. «Добре, - відповів продавець. Бери коня даром, а заплати тільки за цвяхи на його підковах. А цвяхів у всякій підкові 6 штук. І будеш ти мені платит у такий спосіб: за перший цвях 10 копійок, за другий 20 копійок, за третій – 30 копійок і т. д». Купець же, думаючи, що заплатить набагато менше, ніж 25 гривень, погодився. Чи проторгувався купець, і якщо так, то на скільки? Подумайте над цим питанням.
Завдання на випередження: На наступному уроці ми будемо вивчати тему «Сума n-перших членів арифметичної прогресії» і спробуємо самостійно вивести цю формулу. І як пропедевтика нової теми, така задача: Хтось продавав коня. Просив за нього 25 гривень. Купець, що побажав купити, обурився, що дорого. «Добре, - відповів продавець. Бери коня даром, а заплати тільки за цвяхи на його підковах. А цвяхів у всякій підкові 6 штук. І будеш ти мені платит у такий спосіб: за перший цвях 10 копійок, за другий 20 копійок, за третій – 30 копійок і т. д». Купець же, думаючи, що заплатить набагато менше, ніж 25 гривень, погодився. Чи проторгувався купець, і якщо так, то на скільки? Подумайте над цим питанням.
VІ. Формування вмінь і навичок учнів
Усні вправи
1.
Знайдіть четвертий член і різницю
арифметичної прогресії:
1) 2; 7; 12; …; 2) 6; 5,5; 5; …; 3) 0,7; 1; 1,3; …; 4) -9; -7; -5; … .
1) 2; 7; 12; …; 2) 6; 5,5; 5; …; 3) 0,7; 1; 1,3; …; 4) -9; -7; -5; … .
2.
Знайдіть перші чотири члени арифметичної прогресії(ап), у
якої:
1) a1 =
5, d = 2; 2) a1 =
7, d = -2.
3.
Знайдіть четвертий член арифметичної прогресії:
1) 7; 11; 15; …;
2) 13; 10; 7; … .
4.
Знайдіть пропущений член арифметичної прогресії:
1) 1; а2; 7; а4;
…; 2) a1; 5; 3; … .
Задачі
Задача 1. Курс
повітряних ванн починають із 15 хв. у перший день і збільшують час цієї
процедури в кожний наступний день на 10 хвилин. Скільки днів слід приймати
ванни в зазначеному режимі, щоб досягтися їхньої максимальної тривалості 1
година 45 хвилин?
Задача 2. Робітник виклав плитку в такий спосіб: у першому ряді – 3 плитки, у другому – 5 плиток і т.д., збільшуючи кожний ряд на 2 плитки. Скільки плиток знадобитися для 7 ряду?
Задача 2. Робітник виклав плитку в такий спосіб: у першому ряді – 3 плитки, у другому – 5 плиток і т.д., збільшуючи кожний ряд на 2 плитки. Скільки плиток знадобитися для 7 ряду?
VII. Підсумок уроку.
Чи вдалося вам
сьогодні дізнатись щось нове, зробити нові відкриття?
Яку мету ми ставили
перед собою?
Чи досягли ми мети?
Ян Амос Коменский
говорив: «Уважай нещасним той день або ту годину, у яку ти не
засвоїв нічого нового, нічого не додав до свого розвитку». Я сподіваюсь, що на
сьогоднішньому уроці ви знайшли для себе хоч крупинку корисного.
VIII. Домашнє завдання: вивчити §4; n.21, вправи:664; 666; 6668
VIII. Домашнє завдання: вивчити §4; n.21, вправи:664; 666; 6668
Творче завдання для
сильних учнів: розв'язати задачу
на випередження
Урок підготувала: вчитель вищої кваліфікаційної категорії, вчитель-методист Ісківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лубенської районної ради, Полтавської області Левішко Наталія Іванівна
Урок підготувала: вчитель вищої кваліфікаційної категорії, вчитель-методист Ісківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Лубенської районної ради, Полтавської області Левішко Наталія Іванівна
Презентації до уроків
Немає коментарів:
Дописати коментар